UNIKÁTNÁ METÓDA ZMRAZENIA HEMOROIDOV

potvrdena 95% účinnosť!

Určené pre domáce použitie

ANUREX Double Effect - NOVÝ OBJAV! → viac o objave

Loading...

O hemoroidoch

Názov tejto choroby je odvodený z gréckeho “haimorrhoe”, čo znamená krvácanie (haima = krv, rheo = tiecť).

Súčasné prieskumy dokazujú, že hemoroidmi trpí viac ako 50% dospelej svetovej populácie.

Čo to sú hemoroidy?

Hemoroidy sú chorobou cievneho systému, ktorá spočíva v rozšírení a zápale žily v konečníku. Sú teda akousi obdobou "kŕčových žíl" na nohách. Oblasť, kde sa hemoroidy často vyskytujú, sa označuje ako ritný kanál a jedná sa o posledné 2-3 cm hrubého čreva.

Je zaujímavé, že hemoroidy sú prirodzenou súčasťou nášho tela. Jedná sa totiž o žilný pletenec (akési vankúšiky), ktoré svojím stiahnutím a uvoľnením pomáhajú pri vyprázdňovaní stolice a zároveň tiež zaisťujú tesnosť ritného otvoru. Hemoroidy ako choroba vznikajú vtedy, keď sa sliznica prekrývajúca tieto žilné pletence začína rozťahovať. Dochádza tým k zadržiavaniu krvi v tepnovo-žilných spojeniach a postihnuté tkanivo sa začína zväčšovať, následne krvácať, a v ďalšej etape aj vyklenovať mimo ritný otvor.

Príčiny vzniku hemoroidov a faktory zvyšujúce ich riziko

Príčiny vzniku hemoroidov môžu byť rôzne a nie sú ani dostatočne známe. Za najčastejšie príčiny sú však považované genetické dispozície, poruchy vyprázdňovania (zápcha, hnačka), sedavé zamestnania, tehotenstvo, časté a dlhotrvajúce sedenie (toaleta, vodiči, cyklisti), vysoký krvný tlak, nedostatočná hygiena konečníka a tiež nezdravý spôsob života, kam radíme obezitu, fajčenie, nevhodné stravovacie návyky, nadmerné užívanie alkoholu, kávy, korenia a v poslednej dobe tiež stres.

Stupne hemoroidálneho ochorenia

Hemoroidy sa delia podľa pokročilosti na niekoľko stupňov:

Hemoroidy I. stupňa sa prejavujú občasným krvácaním počas stolice alebo po nej, nepríjemným pocitom tlaku, alebo aj bolesťami v oblasti ritného otvoru.

Hemoroidy II. stupňa sa prejavujú navyše prechodným vyklenutím pri zatlačení na stolicu. Vyklenutie ale zatiaľ samo mizne po skončení tlaku.

Hemoroidy III. stupňa sú typické vyklenutím, ktoré je už nutné zatlačením vrátiť späť do ritného otvoru.

Hemoroidy IV. stupňa sa vyznačujú tým, že vyklenutá sliznica sa už nedá vrátiť späť do ritného otvoru

Príznaky hemoroidov

Typickými príznakmi hemoroidov sú svrbenie, pálenie a bolesť v okolí ritného otvoru, krvácanie behom alebo po vyprázdňovaní (svetlo červená krv), pocit nedostatočného vyprázdnenia, tvorba hlienu v konečníku a v poslednom štádiu potom vyklenutie sliznice mimo ritný otvor. Často sa tieto prejavy, zvlášť potom v pokročilejšom štádiu, vyskytujú súčasne.

Liečba hemoroidov

Doposiaľ najpoužívanejším a známym spôsobom liečby hemoroidov je spôsob farmakologický. Ten sa ale nie vždy odporúča s ohľadom na alergie, interakcie s inými prijímanými liekmi a nežiaduce účinky pri užívaní týchto liekov. Ako podpora liečby sa často užívajú rôzne potravinové doplnky, masti, čapíky a kúpele, ale tieto metódy majú často len prechodný a obmedzený terapeutický efekt.

V prípade pokročilejšieho štádia choroby (hemoroidy III. a IV. stupňa) prichádza do úvahy chirurgická intervencia.

História modernej chirurgickej liečby hemoroidov sa datuje od konca 19. storočia (Whiteheadova metóda). Chirurgické metódy boli ďalej modifikované ako napr. Milliganova-Morganova metóda zo 40. rokov minulého storočia.

Všetky tieto metódy však mali veľa nevýhod - značné pooperačné bolesti, dlhú dobu hojenia a pracovnú neschopnosť, ktorá často presahovala aj 4 týždne. Niekedy dochádzalo aj k porušeniu funkcie konečníka so samovoľným odchodom plynov a stolice.

Dnešná medicína ponúka množstvo oveľa šetrnejších metód napr. Barronovu ligatúru, rádiofrekvenčnú terapiu, laserovú terapiu, alebo podväz hemoroidálnej tepny HAL.

Súčasná veda ponúka tiež jednu z najšetrnejších metód liečby, a to liečbu mrazom (kryoterapia hemoroidov), ktorá je veľmi efektívna. Pritom sa vykonáva v intímnom domácom prostredí samotným pacientom. Jedná sa o “kryosondu” približne o veľkosti malíčka, ktorá sa zavádza na cca 10 minút do ritného otvoru. Použitie je veľmi jednoduché a pritom účinné. Táto “kryosonda” sa nazýva Anurex a bola vyvinutá vo Spojených štátoch amerických.

Diagnostika a návšteva lekára

Mnoho ľudí z ostychu odkladá návštevu lekára a prichádza k nemu až vo veľmi pokročilom štádiu choroby. Čím skôr sa k návšteve lekára pacient odhodlá, tým lepšie. Krvácanie do stolice, žiaľ môže znamenať aj vážnejšie choroby ako hemoroidy. Krvácanie z konečníku preto nie je dobré podceňovať a pripisovať ho vždy iba hemoroidom bez bližšieho vyšetrenia lekárom. Každé krvácanie do stolice musí byť vyšetrené lekárom!